Zdrowe serce? To możliwe!

Coraz mniej się ruszamy, chociaż wydaje się to niemożliwe, bo siłownie i kluby fitness wyrastają jak grzyby po deszczu. Preferujemy siedzący tryb życia, bo jest to dla nas wygodniejsze. Pracujemy prawie najwięcej w Europie, żeby dogonić swoich zachodnich sąsiadów, do których ciągle aspirujemy, przez co nie mamy wystarczająco dużo siły na to, by uprawiać sport. Porzucamy go często na rzecz rodziny (brak czasu) czy pracy (brak czasu i siły). A gdyby tak... zmiana stylu życia?

Problemy z sercem są częstokroć skutkiem wyłącznie tego, że o siebie nie dbamy. Nie doceniamy udziału aktywnośći fizycznej w naszym zdrowiu, za dużo solimy, jemy tłusto i bez namysłu oraz śpimy zdecydowanie za mało. Te wszystkie błędy doprowadzają do tego, że pewnego dnia zastanawiamy się jak uniknąć zawału. Jest to niezwykle przykre, zwłaszcza jeśli patrzymy na statystyki. Choroby serca są w tej kwetii bezlitostne. Około 60 tysięcy Polaków co roku umiera na problemy związane z tym organem. Jak temu przeciwdziałać? Jak zmniejszyć ryzyko zawału?

Zawał również jest bezlitosny i dotyka tych, którzy do własnego zdrowia nie przywiązują zbyt wielkiej wagi. Szkoda, bo według naukowców wystarczy zaledwie 10 minut spaceru dziennie, by aż o 50% zmniejszyć ryzyko występowania przeróżnych chorób serca! Przeprowadzili oni badanie, które dało spektakularny rezultat i właściwie pomogło odpowiedzieć na pytanie, które dręczy wiele tysięcy osób już od lat.

- Kiedy mówię pacjentom, że prawie 80% chorób serca można zapobiec, są zaskoczeni - tłumaczy autorka badania dr Martha Grogan. Według niej wystarczy codziennie urozmaicać siedzący tryb życia lekkim wysiłkiem. Jak to zrobić? Na przykład nie pisać maili do naszych współpracowników, którzy siedzą w innych pokojach, tylko przekazać im wiadomość osobiście. Możemy też nie wybierać windy za każdym razem kiedy przychodzimy do pracy, lecz wejść po schodach. Oczywiśćie, o ile nie jest to wieżowiec, a my nie pracujemy na ostatnim piętrze, bo wtedy bylibyśmy skazani na prysznic niemalże od razu po przyjściu do pracy.

Powyższe badanie dostarcza chyba odpowiedzi na wszystkie przytoczone pytania. Dodatkowo, dostajemy w pakiecie również informacje na temat tego, jak dbać o siebie żeby być zdrowym, co jest oczywiście bardzo ważne. Zdrowie to nie tylko zdrowe serce, ale również i dobre samopoczucie, nienaganna kondycja i utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała, bo nadwaga również jest przyczyną wielu chorób. Sport i dieta wydają się być tutaj kluczem do sukcesu w osiągnięciu lepszej jakości życia w zdrowiu.

Wróć do listy artykułów
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dotacje na innowacje - Inwestujemy w waszą przyszłość.