Ciąża a choroby serca

„Ciąża to nie choroba” słyszymy często to powiedzenie wśród ludzi. To prawda, jednak ciąża jest dużym wyzwaniem i obciążeniem dla organizmu każdej zdrowej kobiety. Jeżeli dochodzi do tego jeszcze choroba, to możemy tutaj mówić o dużym zagrożeniu zdrowia kobiety a niekiedy nawet i życia.

W przypadku chorób serca istnieje duże ryzyko dla kobiet, które pragną dziecka. Wiele chorób serca jest przeciwwskazaniem dla ciąży. Jednak niektóre choroby serca pozwalają na stosunkowo bezpieczne donoszenie ciąży, jednak konieczna jest tu od samego początku specjalistyczna opieka nie tylko ginekologa, ale również kardiologa i internisty. Dlatego kobiety, które chorują na tego typu choroby muszą koniecznie przed zajściem w ciążę konsultować ten fakt ze swoim lekarzem. Dopiero po wykonaniu odpowiednich badań i wykluczeniu bezpośredniego zagrożenia dla życia możemy starać się o zajście w ciążę.

Choroby serca, które są przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę ze względu na duże ryzyko wystąpienia niewydolności krążeniowej u ciężarnej, a także stanowiące bezpośrednie ryzyko dla płodu to:

  • stenoza mitralna
  • wada złożona mitralno-aortalna
  • niedomykalność aortalna
  • wady siniczne
  • wrodzone wady, które nie były korygowane w dzieciństwie.

Kobiety, które zamierzają zajść w ciążę muszą wiedzieć, że nawet u zdrowych kobiet w drugim i trzecim trymestrze dochodzi do okresowych bólów serca i duszności. Jest to związane z rosnącym płodem, które uciska na przeponę i powoduje dolegliwości ze strony serca. Choć u zdrowych kobiet są to najczęściej niegroźne i przejściowe objawy, to jednak zawsze należy je skonsultować ze swoim lekarzem. Dodatkowo przed zajściem ciążę, każda kobieta, nawet zdrowa, powinna przejść cały szereg badań i konsultacji lekarskich, które wykluczą ewentualne choroby.

Powracając do kobiet z chorobami serca lub wadami, które były w przeszłości leczone, to tutaj jest możliwość bezpiecznego zajścia w ciążę i jej donoszenia, pod warunkiem wykonania przed ciążą szeregu specjalistycznych badań, które wykluczą bezpośrednie zagrożenie. Ponadto niezwykle istotne jest prowadzenie takiej ciąży przez zespół specjalistów, którzy ze sobą współpracują.

Kobiety powinny też wiedzieć, że w niektórych przypadkach są wskazania kardiologiczne do cesarskiego cięcia i to trzeba również brać pod uwagę. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach tak jest i wiele kobiet z chorobami serca ma również możliwość do bezpiecznego porodu naturalnego.

Ponadto trzeba również pamiętać o tym, że u kobiet, które mają wrodzona wadę serca istnieje podwyższone ryzyko tego, że dziecko również urodzi się z taką wadą. Dlatego też bardzo ważne jest monitorowanie i wykonywanie usg płodu, które pozwala na bardzo wczesne wykrycie nieprawidłowości i często tez leczenie jeszcze w brzuchu mamy.

Artykuł nadzorował dr Wojciech Głuchowski - położnik i ginekolog w Warszawie

Wróć do listy artykułów
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dotacje na innowacje - Inwestujemy w waszą przyszłość.