Jak zadbać o zdrowe serce

Serce jest najważnejszym organem ludzkiego ciała i musimy dbać o nie przez całe swoje życie. Długotrwały stres i brak czasu na odpoczynek nie wpływają pozytywnie na jego kondycję. Jak zmniejszyć ryzyko chorób serca?

Oprócz odpowiedniej, zbilansowanej diety, dużej dawki aktywności fizycznej i regularnego relaksu są też inne, drobniejsze sposoby na to, aby problemy z sercem omijały nas z daleka. Co wpływa korzystnie na nasz układ krążenia?

Magnez i selen - brak selenu może doprowadzić do niedokrwienia serca i zaburzeń krążenia mózgowego. Jego źródłem są owoce morza, kiełki pszenicy, brokuły, pomidory i cebula. Magnez wpływa zaś korzystnie na cały układ krążenia i zmniejsza ryzyko chorób serca. Znajdziemy go w bananach, kaszy i orzechach.

Kwas acetylosalicylowy - to składnik występujący m. in. w aspirynie. Przyjmowany regularnie chroni przed udarem i zawałem mózgu.

Flawodoiny - zawarte są w czerwonym winie, owocach i warzywach. Sprawiają, że lipidy nie utleniają się, a ponadto poprawiają rozszerzanie naczyń krwionośnych serca.

Zielona herbata - to odpowiedź na pytanie, jak uniknąć zawału. Zawiera w sobie antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki.

Odpowiednia dieta - wzbogać swój jadłospis w takie produty, jak arbuz, pomidor i czerwony grejpfrut - znajduje się w nich likopen, który jest silnym utleniaczem. Spożywaj dużo produktów zawierających błonnik, jedz także dużo ryb, zawierają one kwasy omega-3, korzystnie wpływające na elastyczność naczyń krwionośnych.

Rzucenie palenia - palenie negatywnie wpływa na cały nasz organizm, zmniejsza ilość tlenu i osłabia wydalność płuc. Wieloletnie palenie powoduje ryzyko miażdżycy.

Aktywność fizyczna - już kilkanaście minut dziennie różnych ćwiczeń znacznie zmniejsza ryzyko zawału i chorób serca. Krew krąży sprawniej, cały organizm jest dotleniony i funkcjonuje lepiej. Szybki marsz, jogging, rozciąganie czy joga - wybór ćwiczeń jest ogromny, a stanowi główną odpowiedź na pytanie, jak zmniejszyć ryzyko zawału serca.

Wróć do listy artykułów
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dotacje na innowacje - Inwestujemy w waszą przyszłość.