Dieta dla zdrowego serca

Tryb życia w naszych czasach często przerasta możliwości wielu osób. Szybkie tempo, wieczna pogoń za pieniądzem, brak czasu na odpoczynek - może to negatywnie wpłynąć na stan zdrowia całego organizmu. Jednak organ, jakim jest serce, odczuwa to najbardziej.

Problemy z sercem mogą wynikać ze złego stylu życia i długotrwałego stresu. A naprawdę nie trzeba wiele, aby poprawić stan swojego zdrowia. Jak zmniejszyć ryzyko chorób serca?

Aby uniknąć nieprzyjemnego stanu rzeczy, jakim są problemy z sercem, należy pamiętać o odpowiedniej diecie - ograniczenie tłustego jedzenia, słodyczy i fast foodów pozytywnie wpłynie na stan naszego zdrowia. Są jednak produkty, które szczególnie pomogą nam zadbać o serce.

Granat - owoc ten może chronić przed twardnieniem arterii lub nawet odwracać ten proces. Badania wykazują, że sok z granatu obniża wartość złego cholesterolu. Komórki serca u osób spożywających ten owoc wykazują zwiększoną produkcję tlenku azotu, który pomaga w walce z płytką miażdżycową.

Sos sojowy - codzienna dawka tego produktu pomaga w walce z substancjami szkodliwymi dla organizmu, które są związane z paleniem, cukrzycą czy otyłością. Zawiera dużą ilość antyoksydantów, które niwelują problemy z sercem. Ważne jednak jest, aby wybrać opcję z niską zawartością soli.

Czekolada - wpływa korzystnie zarówno na serce, jak i na mózg. Szacuje się, że zmniejsza ryzyko zawału i chorób serca nawet o 30%. Czekolada obniża ciśnienie krwi, a także - wbrew pozorom - chroni przed cukrzycą. Nadciśnienie i cukrzyca są czynnikami wpływającymi na ryzyko chorób serca, więc antyoksydanty zawarte w kako są składnikiem, który może chronić nasze zdrowie.

Ryby - jedzenie ryb pomaga obniżyć tętno, a co za tym idzie - uchronić organizm przed nadciśnieniem. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega-3 zapobiegają stanom zapalnym i normują ciśnienie krwi oraz pracę naczyń krwionośnych. Jedzenie ryb zdecydowanie oddala od nas problemy z sercem.

Wróć do listy artykułów
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dotacje na innowacje - Inwestujemy w waszą przyszłość.