6 sygnałów, że z Twoim sercem dzieje się coś złego

Problemy z sercem są coraz powszechniejszym problemem społeczeństwa. Szybkie tempo życia, brak odpowiedniej aktywności fizycznej, codziennie towarzyszący nam stres - wszystko to sprowadza się do ryzyka zawału i chorób serca. Jak roozpoznać, kiedy zaczynają się poważne problemy z sercem?

1. Ból i kłucie w klatce piersiowej

To jedna z najczęstszych przypadłości zgłaszanych kardiologom. Pojawia się zazwyczaj w okolicy mostka, ból jest przeszywający i z reguły trwa krótko, wielokrotnie się powtarzając. Kłuciu w klatce piersiowej często towarzyszy stan podgorączkowy lub duszności. Bóle mogą być spowodowane przez chorobę niedokrwienną serca, zapalenie osierdzia lub woreczka sercowego. Opisywane są jako rozrywające, duszące czy palące, najczęściej promieniują do lewego barku czy ręki, szyi lub pleców. Ustępują po kilku chwilach.

2. Zadyszka

Pojawiająca się regularnie, nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym (jak wchodzenie po schodach czy szybki marsz, a nawet przy czynnościach domowych, takich jak sprzątanie) może oznaczać, że zaburzenia tłoczenia krwi przez serce powodują niedostateczną wentylację płuc, co skutkuje delikatnym niedotleniem całego organizmu.

3. Kołatanie serca

Jeśli odczuwane są zmiany w biciu serca - mocniejsze, wolniejsze, nieregularny rytm, powinno udać się do kardiologa. Arytmia serca może pojawiać się przy takich problemach, jak wady zastawek serca, choroba niedokrwienna czy nadczynności tarczycy.

4. Zasinienie skóry

Niebieskawy, siny odcień naszej skór i błon śluzowych może występować zarówno przy wrodzonych, jak i nabytych wadach serca, przy niewydolności układu krążenia, miażdżycy czy zapalenia żylnego. Sinica pojawia się, kiedy nasza krew nie zawiera odpowiedniej ilości tlenu lub hemoglobiny.

5. Ból i zawroty głowy

Ból głowy odczuwany o poranku, zaraz po przebudzeniu, może być niepokojącym zwiastunem podwyższonego ciśnienia tętniczego. Związane jest to z ryzykiem zawału serca lub udaru. Im wyższe ciśnienie, tym wyższe prawdopodobieństwo zawału czy chorób serca. Natomiast zawroty głowy występujące przy wstawaniu z łóżka to objawy spadku ciśnienia. Jednak zaburzenia równowagi mogą odczuwać także osoby cierpiące z powodu takich chorób, jak arytmia czy niewydolność serca.

6. Zmęczenie

Długotrwałe, chroniczne zmęczenie może być objawem wielu dolegliwości. Jeśli jednak takie przyczyny, jak tryb siedzący, przeciążenie pracą czy otyłość zostaną wyeliminowane, a problem nadal się powtarza, może być oznaką niewydolności serca.

Problemów z sercem nie wolno lekceważyć. Aby uniknąć zawału czy chorób serca należy dbać o swoje zdrowie, regularnie uprawiać aktywność fizyczną i kontrolować stan swojego zdrowia poprzez badania lekarskie.

Wróć do listy artykułów
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dotacje na innowacje - Inwestujemy w waszą przyszłość.