Slow life, czyli sposób na zdrowy tryb życia

Przyznaj, ile razy zaczynałeś dietę, ćwiczenia, próby zmiany stylu życia, ale dawałeś sobie spokój już po kilku dniach? Szybko się zniechęcasz i wracasz do starych nawyków? Nie tędy droga. Slow life to coś dla Ciebie - zwolnij, zastanów się nad swoją motywacją i celami. I wtedy zacznij działać.

Slow life to obecnie coraz bardziej popularna moda na zdrowy tryb życia. W tym przypadku uleganie modzie może mieć zbawienny wpływ na Twój organizm! Wydaje się, że w dzisiejszym szybkim świecie życie powoli jest niemożliwe. Nic bardziej mylnego. W życiu slow chodzi przede wszystkim o to, że to my sami rządzimy czasem, a nie czas rządzi nami. Taka zmiana stylu życia może pokazać nam takie jego aspekty, o których wcześniej nie mieliśmy nawet pojęcia!

Dzisiejszy świat zmusza nas do upychania jak największej ilości zajęć w danym czasie. Obsesyjnie próbujemy zorganizować sobie dzień tak, aby wyciągnąć chociaż kilka minut wolnego czasu. Czy życie w takim tempie niesie za sobą jakąś jakość? Czy umiemy zachwycić się drobnymi przyjemnościami, które nas otaczają? Staliśmy się niewolnikami czasu, ciągle gonimy i spieszymy się. Czy to ma sens? Pośpiech wkrada się w nasze życie zawodowe i prywatne, czujemy presję czasu, nie umiemy zwolnić i się zrelaksować. Chcielibyśmy poświęcić swój czas na przyjemniejsze rzeczy, które nie towarzyszą nam na co dzień - od razu w głowie rodzi nam się myśl "Nie mam na to czasu". A przecież doba każdego z nas trwa dokładnie tyle samo. I tylko od nas zależy, jak ten czas zagospodarujemy.

Takie tempo życia nie ma pozytywnego wpływu na nasz organizm. Po pewnym czasie odczuwamy ciągłe zmęczenie, niechęć, brak sił. A przecież wystarczy zwolnić, podzielić czas na obowiązki i odpoczynek. Nie potrafimy nawet kontemplować rzeczy, na które czekaliśmy dłuższy czas. Chociażby taki wyjazd na wakacje - mający służyć relaksowi, a tak naprawdę szybko zwiedzamy, robimy zdjęcia, żeby mieć jakąś pamiątkę, cały czas skupiając się na tym, że ten tygodniowy wypad dołoży nam dodatkowej pracy. Kółko się zamyka. Czas przewidziany na odpoczynek został przeznaczony na stres.

Zastanów się, czy to dla Ciebie dobre. Warto od czasu do czasu spędzić leniwy wieczór, czy to wychodząc do kina, na kręgle czy do restauracji. Nawet pozostanie w domu może być dobrą opcją, o ile nie będziemy skupiać się na pracy. Dajmy sobie czasami odetchnąć, skupić się na małych rzeczach. Napij się kawy z pięknej filiżanki, przygotuj fantazyjny obiad, idź do teatru. Doceniaj i kontempluj małe chwile. Taka zmiana stylu życia pozytywnie wpłynie na Twoje życie.

Wróć do listy artykułów
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dotacje na innowacje - Inwestujemy w waszą przyszłość.